Menu

 • Święto Mostu w Tczewie

      W dniach 11-12 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowych obchodach 160-lecia zabytkowego mostu przez Wisłę w Tczewie. I Liceum im. Marii  Skłodowskiej-Curie zorganizowało z tej okazji konkurs, którego celem była popularyzacja wiedzy o lokalnych zabytkach kształtowanie emocjonalnej więzi z regionem oraz propagowanie pozytywnej rywalizacji wśród młodzieży. Pierwszego dnia Marcin Andrzejczak i Adrian Jeżewski pisali test, który miał sprawdzić wiedzę merytoryczną na temat mostu w Tczewie. Drugiego dnia natomiast odbyły się wykłady zaproszonych gości na temat historii mostu i miasta Tczewa. Szczególnie ciekawe były spostrzeżenia, jak most wpłynął na rozwój miasta i okolicy oraz jak ważnym był elementem strategicznym podczas II wojny światowej. Podsumowaniem tej części był test na platformie Kahoot, w której uczestniczyło pięciu naszych uczniów: Marcin Andrzejczak, Adrian Jeżewski, Filip Witkowski, Paweł Grudziński i Sebastian Chyła. W konkursie udział wzięło osiem szkół powiatowych.

                                                                                                            A.F.

   

 • Parkrun w Tczewie

 • Dzień Komisji Edukacji Narodowej

       Dzień Komisji Edukacji Narodowej świętowany był w ZSP Gniew w poniedziałek 16 października. Z tej okazji w zamkowej sali husarskiej odbyła się uroczysta akademia. Prowadzący przypomnieli,  jak doszło do powstania tego święta, nazywanego powszechnie „dniem nauczyciela”. Przybliżyli historię Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Polsce ministerstwa oświaty. W imieniu wszystkich uczniów podziękowali nauczycielom za trud wkładany w ich kształcenie i wychowanie, życząc jednocześnie wytrwałości, uśmiechu oraz poczucia, że swoją pracą tworzą przyszłość i nadają jej lepszy kształt.

       Uczniowie przygotowali również program artystyczny o tajemniczym gabinecie dyrektora szkoły, złożony z zabawnych scenek, ukazujących napięte relacje między uczniami a dyrektorem. Przedstawienie uatrakcyjniły piosenki „z życia szkoły” w wykonaniu uczniów z klasy II b.

      Podczas akademii - w oficjalnej części - nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru młodszym kolegom przez uczniów kończących w tym roku szkołę, a także ślubowanie uczniów klas pierwszych. Wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu o patronie szkoły, księdzu Henryku Mrossie oraz ogłoszone wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego.

  Wszystkim nauczycielom raz jeszcze życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, a uczniom klasy II b dziękujemy za przygotowanie akademii.

                                                                                             J.O.

   

 • Dzień Papieski

      

        W związku z przypadającym w tym roku XVII Dniem Papieskim uczniowie klasy IV b technikum przygotowali montaż słowno - muzyczny, poświęcony osobie papieża - Polaka. Uroczystości tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego przebiegały pod hasłem „Jan Paweł II - idźmy naprzód z nadzieją”.

       Człowiek współczesny w sposób szczególny potrzebuje nadziei. Jak jednak ją mieć w obliczu szerzącego się zła - konfliktów, chorób, śmierci? Zawierzenie pieniądzom i postępowi jest przejawem naiwności i budowania jedynie iluzji szczęścia i sukcesu. Papież Jan Paweł II nieprzypadkowo nazywany jest „świadkiem nadziei”. To właśnie jego życie i pontyfikat stanowi świadectwo ufności w miłosierdzie Opatrzności.

       Młodzież podczas niedzielnej mszy świętej 15 października 2017 roku przedstawiła refleksje na temat nadziei, wykorzystując przykłady z życia papieża, jego nauki, a także twórczość literacką. Występ uatrakcyjniły nagrania archiwalne oraz piosenki w pięknym wykonaniu Ady Wantoc -Rekowskiej.

       Składamy serdeczne podziękowania młodzieży: Weronice Frymarskiej, Adzie Wantoch-Rekowskiej, Martynie Malinowskiej, Filipowi Cejrowskiemu i Rafałowi Dworakowskiemu - za trud włożony w przygotowanie programu. Dziękujemy również uczniom za liczny udział w Eucharystii sprawowanej w intencji ich kolegów.

                                                                                                             T.H. i J.O.

   

 • Życzenia z okazji DEN

 • Uczniowie ZSP w Gniewie awansowali do finału wojewódzkiego w badmintonie…!

       Dnia 02 października 2017r.w hali widowiskowo-sportowej w Gniewie odbyła się XVIII Powiatowa Licealiada Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Badmintonie(dz. i chł.). Do turnieju zgłosiło się   7 drużyn: z Tczewa, Pelplina i Gniewa (4 żeńskie i 3 męskie). Po zaciętych bojach bezkonkurencyjne okazały się dziewczęta i chłopcy z ZSP w Gniewie. Obie drużyny   odebrały okazałe puchary z rąk przedstawiciela Powiatowego Centrum Sportu p. Krzysztofa Bielskiego i awansowały do półfinału wojewódzkiego, który odbył się 05 października 2017 r. w Gniewie.                                                                              

        W meczu decydującym o awansie do XVIII Wojewódzkiej Licealiady w Drużynowym Badmintonie (dz.), drużyna ZSP w Gniewie pokonała XIX LO z Gdańska w stosunku 3:0, a chłopcy wygrali z V LO Gdańsk 3:0 oraz z I Akademickim LO w Gdyni 3:0 i dzięki tym zwycięstwom  będą reprezentować powiat tczewski w finale wojewódzkim, który odbędzie się 23 października 2017r. w Szemudzie.                                                       

  Skład drużyny dz: Weronika Binerowska-kl.3a, Paulina Lisewska-kl.3a i Joanna Guzdaj-kl.2a.

   Skład drużyny chł.: Kamil Antosiewicz-kl.3a,Filip Śledź-kl.2c, Patryk Barabaś-kl.2c i Damian Górski-kl.2b. 

   Opiekun: W. Pepliński               

        Gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!                                                                                                                                          

  W.P.

   

 • Wizyta w Centrum Nauki EXPERYMENT

       27 września 2017 r. uczniowie klasy 2 a i 3 a o profilu przyrodniczym uczestniczyli w wycieczce do Centrum  Nauki Experyment w Gdyni.  Głównym celem wizyty były profesjonalne warsztaty laboratoryjne, podczas których opanowaliśmy technikę miareczkowania oraz nauczyliśmy się, jak zbadać rodzaj bakterii w produktach mlecznych. Dodatkową atrakcją była interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę.

        Wizyta w Centrum Nauki pobudziła naszą ciekawość świata oraz odkryła w nas duże pokłady kreatywności.

        Wyjazd odbył się w ramach projektu „ Wiedza to potęga – poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Tczewskiego”.

                                                                                          Paweł Grudziński 2a LO

   

 • Podsumowanie akcji ”Podziel się dobrym posiłkiem”

     Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w miniony  weekend w zbiórce żywności  Danone pod hasłem: ”Podziel się dobrym posiłkiem”. Akcja ma za zadanie zmienić jakość posiłku dzieci. W Polsce aż 100.000 dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Nasi uczniowie zbierali  żywność tj. kasze, ryż, odżywki dla niemowląt, mleko, płatki itp. w marketach w Gniewie. Corocznie zachęcamy klientów sklepów do podzielenia się swoimi zakupami z potrzebującymi. Zebrane produkty trafią wkrótce do potrzebujących za pośrednictwem MGOPS.

       Zbiórka Żywności odbyła się w dniach 29-30 września i wzięło w niej udział 19 wolontariuszy z naszej szkoły. Zebraliśmy wspólnie 580kg żywności.

                                  Dziękujemysmiley.

                                                                                                                           J.W.

   

 • 28 września obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ CHŁOPAKA!

            Tego dnia większość chłopaków założyła krawaty! Bezkonkurencyjna okazała się klasa IVb TM, która zajęła 1 miejsce w konkursie na najbardziej „krawaciarską” klasę!

      W dniach 26-28 września dziewczyny wybierały dżentelmena naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w DZIEŃ CHŁOPAKA! W tej kategorii wygrał  Maciej Mokwa z klasy IVb! Współczesny  dżentelmen!  W czasie przerw dziewczyny składały życzenia chłopakom przez szkolny radiowęzeł! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
           Dziękujemy za wspólną zabawę!
                                                                     Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego wink

   

 • Zbiórka żywności!!!!

  W dniach 29-30 września odbędzie się Zbiórka Żywności  Danone :"Podziel się dobrym posiłkiem" Zapraszamy do zbiórki w sklepach Netto i Ślizex.

             NETTO

  29.09    14:00 - 16:00

  1. Muszyńska Kasia

  2. Gajewska Monika 

  3. Korda Karolina

  4. Łucja Kozłowska

  5. Bugajska Marta

  6. Korynt Wiktoria

   

  30.09   11:00 - 13:00

  1. Malinowska Karolina

  2. Malinowska Martyna

  3. Biały Dominika

  4. Trzaskawka Wiktoria

   

  ŚLIZEX

  29.09   14:00 - 16:00

  1. Jakusz- Gostomska Anna

  2. Klamann Natalia

  3. Bajerowska Marta

  4. Kobylińska Karolina

   

  30.09   13:00 - 15:00

  1. Krzyżanowska Klaudia

  2. Krzyżanowska Patrycja

  3. Pofelska Rachela

  4. Feister Kinga

                                                                           koordynator akcji:

                                                                           Justyna Waśniewska

   

   

 • Dzień Chłopka

             

     W piątek będziemy obchodzić w naszej szkole Dzień chłopaka. Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w zabawiesmileyProsimy, żeby wszyscy chłopcy z naszej szkoły mieli tego dnia założone krawaty, tradycyjnie ogłaszamy konkurs na dżentelmena szkoły. Kartki z propozycjami  dziewczyny będą mogły wrzucać od jutra  do urny przed szatnią. Rozstrzygnięcie konkursu już w piąteksmiley.

                                                                                                                         J. W.

   

 • SZACHY- gniewscy licealiści wicemistrzami powiatu

         Dnia 22 września 2017r. w hali widowiskowo-sportowej w Gniewie odbyły się Drużynowe  Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach.

        W zawodach zorganizowanych przez tczewskie Powiatowe Centrum Sportu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie oraz UKS „Alfil”w Gniewie i przy współpracy z GOSiR w Gniewie - wystąpiły 3 reprezentacje szkół. Każda drużyna składała się z 4 zawodników(3 chł. i 1 dz. ).Grano systemem „każdy z każdym”, tempem gry 15minut dla zawodnika.
         Podsumowując wyniki,okazało się,że dwie najlepsze drużyny zdobyły tyle samo punktów meczowych, pomocniczych również ,a wynik bezpośredniego spotkania także był remisowy, więc o ostatecznej kolejności decydował wynik partii na pierwszej szachownicy. Reprezentacja ZSP w Gniewie w składzie: Paweł Tucholski ,Paweł Czechowski, Marcin Andrzejczak i Magda Saniuk musiała uznać wyższość drużyny z I LO z Tczewa i ostatecznie zajęła II m-ce.

  OSTATECZNA KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA :

  I m-ce:    I LO Tczew   3pkt   (5-3)     

  II m-ce:   ZSP Gniew    3 pkt. (5-3)

  IIIm-ce:   ZST Tczew    0 pkt. (2-6)

  Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięski team odebrał okazały puchar.

                                                                                             Wiesław Pepliński

   

 • Święto Szkoły

       Jak co roku, we wrześniu społeczność ZSP Gniew obchodziła „urodziny szkoły”. Tym razem uroczystość zbiegła się z jubileuszem – 25-leciem reaktywacji Liceum Ogólnokształcącego w Gniewie. Świętowanie poprzedziła msza święta celebrowana przez księdza proboszcza Zbigniewa Rutkowskiego w kaplicy zamkowej. Następnie na przedzamczu odbył się piknik, w którym wzięli udział zaproszeni goście oraz cała społeczność szkoły.

     Pani dyrektor Wioletta Połomska przywitała wszystkich przybyłych. Jubileuszową uroczystość zaszczycili swoją obecnością Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, członek Zarządu Powiatu Tczewskiego Adam Klimczak, naczelnik Wydziału Edukacji Małgorzata Flisik, burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska, przewodnicząca Rady MiG Gniew Walentyna Czapska, przedstawiciel Rady Rodziców szkoły Janusz Wohlert, dyrektor ZS w Opaleniu i jednocześnie absolwent LO w Gniewie Mirosław Narloch, byli dyrektorzy ZSP Gniew oraz przedstawiciele okolicznych podmiotów gospodarczych i mediów.

      Pani dyrektor krótko przypomniała historię szkoły, szczególnie rok 1992, kiedy to po 37 latach reaktywowano LO w Gniewie. Od tego momentu minęło już 25 lat. Wspomniała również księgę uczniów, liczącą dziś 1430 osób. Życzyła, by szkoła - dalej wspierana przez władze, firmy i parafię - kształciła i wychowywała wiele następnych pokoleń wspaniałych ludzi. Pani dyrektor w imieniu całej społeczności podziękowała osobom, które w szczególny sposób wspierają działalność naszej szkoły. W tym roku statuetki dla przyjaciół ZSP Gniew otrzymali panowie -  Aleksander Kirszenstein, Marcin Rąbała i Leszek Meler.

      Ważnym elementem uroczystości były tradycyjne otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Jak zwykle miały one charakter wesołej zabawy. Ponieważ w naszej szkole historia w sposób szczególny przeplata się ze współczesnością, również i otrzęsiny podzielone zostały na dwie części - historyczną, prowadzoną przez animatorów kultury średniowiecza, oraz współczesną, którą poprowadziła Weronika Frymarska.

      Wspólne grillowanie umilały występy utalentowanych muzycznie uczniów oraz pokaz kunsztu rycerskiego. Zacięte pojedynki stoczyli Filip Witkowski i Marcin Andrzejczak, a także Sebastian Ciesiński i Bartek Konieczny. Swoje umiejętności w zakresie tańców dawnych zaprezentowały również dwórki. Dużo emocji i śmiechu przysporzyły gry i zabawy sprawnościowe, np. przeciąganie liny, czy narty.

       Na zakończenie wszystkich zebranych na jubileuszowym pikniku zgromadził pyszny tort, upieczony specjalnie z okazji „urodzin szkoły”.

      Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji  i uświetnienia uroczystości, składamy serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Sponsorów.

                                                                                                                  J.O.

   

 • Żacy gniewskiej Alma Mater w jarmarcznym zgiełku

       Takoż raz siedemnasty Stwórca implikacyi nie czynił, cobyśmy mogli w Polplinie się obaczyć. Twórcą scenariusza i reżyserem teatrum jarmarcznego był Jacenty z Ordowa, bakałarz historii. Żacy naszej szkoły od początku najprzedniejszą trupę aktorską i inscenizacyjną stanowili. Ku uciesze publiki o względy dam walczyli zajadle na miecze Marcin Andrzejczak i Filip Witkowski. W rolę księcia Mestwina wcielił się Adrian Jeżewski, któren ziemię pelplińską cystersom ofiarował. Żonę księcia odgrywała z gracją Marysia Fiebelkorn. Mężnie w szranki turniejowe o „Miecz burmistrza Polplina” stawali samowtór Bartek Konieczny, Olek Twardzik i Sebastian Ciesiński. Nasi zacni żacy – animatorzy kultury  czuwali nad przebiegiem turnieju o „Miecz starosty”.

       Zabawiali także licznie przybyłych gości, angażując ich do igrców średniowiecznych. Tańcem nadobnym oko gości cieszyły dwórki nasze: Marysia Bryska, Dominika Biały, Wiktoria Trzaskawka i Ewelina Wojnowska. W siłowaniu na rękę nie miała sobie równych Marta Kuberska, która pokonała wielu mężów, wśród nich burmistrza Polplina. Na straganie obfitującym w najprzedniejsze specjały kupczyły bakałarzynie Beata Gabrychowska i Renata Tiedtke wraz z uczennicami: Natalią Lubecką, Wiktorią Oleszek, Nikolą Sroką, Weroniką Frymarską, Martyną Malinowską, Martą Bugajską, Wiktorią Budnik, Darią Leszman i Mateuszem Bradke. A wszytkie one dziwy średniowieczne odnotowali w swojej kronice skrybowie: Gosia Wyrwa i Ada Kołodziejczak.

      

                                                                                  Z rycerskim pozdrowieniem

                                                                                  Wielki Mistrz Jacenty z Ordowa

   

 • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego!

  W dniu 19.09.2017r. odbyły się w naszej szkole wybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego.

  Wyniki głosowania:

  1.Łucja Kozłowska z klasy 1a LO - 135  głosów

  2. Kamil Damrat z klasy 2bTH - 82 głosy

  3. Izabela Grochocka z klasy 2bTH - 77 głosów

  4. Marcin Andrzejczak z klasy 2aLO - 66 głosów

  5. Emil Gracek  z klasy 2c ZSZ - 64 głosy

  Wszystkie wymienione wyżej osoby, które uzyskały najwyższą liczbę głosów w tegorocznych wyborach wchodzą w skład  władz SU w ZSP Gniew w roku szkolnym 2017/2018.

  Dziękujemy za udział w wyborach oraz serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

                                                                                                                         J.W.

   

 • Uprzejmie informujemy, że pierwsze w roku szkolnym 2017/2018 zebrania rodziców odbędą się:

  • dn. 11.09.2017r. (poniedziałek) o godz. 16.00  w auli szkoły  dla rodziców uczniów klas pierwszych z dyrektor szkoły panią Wiolettą Połomską,                                                                                                            
  • 16.30 spotkania z wychowawcami

   Klasa 1a sala 2 - p. A. Frątczak

   Klasa 1b sala 14 - p. J. Komosińska

   Klasa 1c sala 17- p. K. Łania

   

  • dn. 12.09.2017r. (wtorek)  o godz. 17.00 spotkania z wychowawcami:

              

             Klasa 2a – sala 2 - p. J. Waśniewska

             Klasa 2b- sala 3 - p. R. Tiedtke

             Klasa 2c – sala 22 - p. W. Pepliński

             Klasa 2d – sala 11 - p. M. Janicka Ojo

             Klasa 3a – sala 25 - p. J. Gerigk

             Klasa 3b – sala 17 - p. K. Gurbowicz

             Klasa 3c – sala 20 -  p. K. Kapuścińska

             Klasa 4a – sala 19 - p. K. Frątczak

   

 • Inauguracja roku szkolnego

        Niestety wakacje dobiegły końca. Jak zwykle ich kres nadszedł nie w porę i zdecydowanie za szybko, pozostawiając po letnim wypoczynku jedynie wspomnienia.

        Inauguracja nowego roku szkolnego nastąpiła w poniedziałek 4 września. Uczniowie i nauczyciele ZSP Gniew wzięli udział w mszy św. celebrowanej w kaplicy zamkowej przez księdza proboszcza Zbigniewa Rutkowskiego.

      Następnie na dziedzińcu zamkowym odbyła się uroczysta akademia. Jak co roku prowadzący przypomnieli o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, a symboliczną minutą ciszy upamiętniono ofiary tego okresu.

       Pani dyrektor Wioletta Połomska przywitała uczniów i nauczycieli po wakacyjnej przerwie. Szczególnie miłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczynają naukę w ZSP Gniew. Przedstawiła im wychowawców oraz nauczycieli poszczególnych przedmiotów, życząc jednocześnie sukcesów w nauce i samych miłych chwil w nowej szkole. Pani dyrektor przedstawiła również nowych nauczycieli, zatrudnionych w związku ze stale rosnącą liczbą uczniów. Są to: Joanna Komosińska (język polski), Joanna Klin (matematyka), Marta Wasielewska (chemia), Sławomir Detmer (język angielski) i Karol Gardyjasz ( mechaniczne przedmioty zawodowe). Nowozatrudnionym nauczycielom pani dyrektor życzyła satysfakcji z pracy i wytrwałości.

         Po zakończeniu akademii odbyły się organizacyjne spotkania uczniów z wychowawcami.

                                                                                                                                                                               J.O.

   

 • Narodowe Czytanie 2017

       W ramach akcji Narodowe Czytanie 2017 pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy  2 września odbył się  konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego na interpretację  „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego . Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Tczewski p. Tadeusz Dzwonkowski, a patronat medialny Radio Tczew.  Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące  im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie. Komisja konkursowa oceniała interpretację, dykcję, płynność czytania oraz wykorzystane elementy strojów i scenografii.

        Nasza drużyna składała się z czterech osób: Weroniki Frymarskiej z kl. IVb TH, Katarzyny Rzepki z IIb TH, Filipa Cejrowskiego z IVb TM oraz opiekuna grupy i nauczyciela języka angielskiego Mirosławy Janickiej-Ojo. Przedstawiliśmy  interpretację  wydarzeń z Aktu III  Scena 3, 4, 5 i 16,17  ze słynnym cytatem … „ A to Polska właśnie!"  Występ wzbudził zainteresowanie i został nagrodzony gromkimi oklaskami. W zaciętej rywalizacji uczestniczyło 7 szkół, a my zajęliśmy wysokie drugie miejsce. Otrzymaliśmy puchar, dyplom, pamiątki i gadżety.

       Serdecznie dziękuję młodzieży za wakacyjny czas poświęcony na próby oraz wspaniały występ.

                                                                                                                   M. J-O

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie
  ul. Sobieskiego 11,
  83-140 Gniew
 • 58 535 35 77

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 302324